بخش دیگری از طاق کسری فرو ریخت

طاق-کسری

بخش دیگری از ایوان مدائن ( ایوان خسرو ) یا همان طاق کسری یادگار دوره ساسانی در تیسفون عراق فرو ریخته است. برخی گزارش‌ ها حاکی از فرو ریختن بخشی دیگر از سقف بنای معروف و باستانی طاق کسری واقع در نزدیکی بغداد است. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع با ما همراه باشید.

بخش دیگری از طاق کسری و ایوان مدائن فرو ریخت!

ایوان خسرو ، معروف به طاق کسری یا ایوان مدائن ، برجسته‌ ترین یادگار شاهنشاهی ساسانی است که در تیسفون واقع شده است. تیسفون که در عربی به آن «مدائن» می ‌گویند نزدیک به ششصد سال پایتخت ایران بود. روز یک ‌شنبه ۱۴ دی همزمان با آغاز سال ۲۰۲۱ بخشی از سقف این بنای تاریخی فرو ریخت. فعالان شبکه‌ های اجتماعی و دوستداران میراث تاریخی در عراق به بی ‌توجهی دولت عراق نسبت به این بنای مهم اعتراض کرده ‌اند. مسئولان عراقی هنوز این خبر را تائید نکرده و واکنشی نداشته‌ اند.

کاخ تیسفون و به خصوص ایوان باشکوه آن در زمان ساسانیان محل برگزاری دیدارهای مهم، بارعام و همچنین محل برگزاری جشن‌های سنتی مانند نوروز در حضور شاهنشاه ساسانی بوده است. این بنا در ۵۵۰ میلادی ساخته شده و در ۳۷ کیلومتری جنوب شهر بغداد قرار دارد. بی ‌توجهی به وضعیت ایوان خسرو در زمان رژیم سابق عراق در دوران صدام حسین، باعث ویرانی بخش ‌های دیگر از آن شد و با وجود هشدار کارشناسان جهانی تاریخ و آثار باستانی نسبت به ویرانی آن، همچنان توجهی جدی از سوی دولت‌ های عراق و ایران به این اثر نشده است.

ایوان مدائن کجاست؟

این اثر باستانی در ۳۷ کیلومتری جنوب شهر بغداد در کناره خاوری رود دجله واقع شده ‌است. ایوان کسری در کنار شهر سلمان پاک قرار دارد. طاق کسری همچنین نزدیک به آرامگاه سلمان فارسی از یاران حضرت محمد پیامبر اسلام است. ایوان خسرو یا طاق کسری یا ایوان مدائن برجسته ‌ترین یادگار شاهنشاهی ساسانی، در تیسفون واقع در کشور عراق کنونی است. ایوان طاق کسری به عرض ۲۵ متر پس از پل گاومیشان در ایران، عریض ‌ترین طاق معماری باستان است. این ایوان بلندی تقریبی ۳۰ متر و پهنایی نزدیک به ۴۳ متر دارد. ارتفاع نمای عمارت زمانی به ۷ متر بلندتر از ارتفاع طاق می ‌رسید. کاخ تیسفون و به خصوص ایوان با شکوه آن در زمان ساسانیان محل برگزاری دیدار های مهم، بارعام و همچنین محل برگزاری جشن ‌های سنتی مانند نوروز در حضور شاهنشاه ساسانی بوده ‌است.

در زمان حمله اعراب به ایران، این کاخ، در سدهٔ هفتم میلادی غارت شد. سپس مدتی از آن به عنوان مسجد استفاده شد و پس از آن کم‌کم متروکه شد. اما همیشه زیبایی و عظمت این کاخ مورد توجه و حیرت شاعران، جهانگردان و تاریخ‌ نگاران بوده ‌است. مشهور است که فرش معروف بهار خسرو در این ایوان پهن شده بود که در زمان هجوم اعراب تکه ‌تکه شده است.

 

پیشنهاد می شود: مرمت بناهای تاریخی ، ادای دینی عاشقانه به میراث گذشتگان

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms