مرمت بناهای تاریخی ، ادای دینی عاشقانه به میراث گذشتگان

مرمت-و-احیا-بناهای-تاریخی

مقدمه

معماری و ساختن سازه هایی برای زندگی همواره از نیازهای اساسی بشر بوده است. اما وقتی این نیاز غریزی با هنر و خلاقیت پیشینیان در آمیخته باشد نتیجه خلق شاهکار های بی ‌همتا است که حتی پس از گذشت سالیان سال هنوز هم همچون شاهکاری ابدی پابرجا ایستاده و خم به ابرو نمی آورند. مرمت بناهای تاریخی نه فقط رشته و گرایش تحصیلی بلکه ادایی دینی عاشقانه به میراث گذشتگان است. دینی که تنها با شناخت و عشق ورزیدن و حفاظت از این نیمه ویرانه ها ادا خواهد شد.

بیش از هزاران سال از تاریخ معماری جهان گذشته است. بیش از هزاران سال از زمانی که انسان برای اولین بار یک جانشینی را برای ادامه زیست خود برگزید و به تناسب آن دست به خلق سازه های خشتی و گلی ضد گذشته است. در طول این هزاران سال انسان تجربه های متفاوتی را گذرانده و نسبت به اجزا و پیشینیان خود در هوشمند ترین و پیشرفته ترین حالت ممکن زندگی می‌ کند.

اما هنوز راز ساخت سازه های عظیم و شکوهمندی که همچنان پای بر زمین و سر بر آسمان داشته و از تاریخ بشریت سخن می گویند برملا نشده است. گویی معماران گذشته به معنی واقعی کلمه بنایی را خلق و بر آن سحر ابدیت و جاودانگی می خواندند. مرمت بناهای تاریخی نه تنها هدف زنده نگاه داشتن و حفاظت از این میراث را دارد بلکه هدف مرمت و احیای بناهای تاریخی ادای دین است. هدف مرمت بناهای تاریخی ابراز عشق به میراث گذشتگان و اطمینان از آن است که این بنا ها به نسل های آینده نیز منتقل خواهد شد.

بارقه های حفاظت مدرن، امید زندگی دوباره بناهای تاریخی

به راستی که اگر حفاظت مدرن و قدم های کوچکی در مسیر مرمت بناهای تاریخی از ابتدای قرن ۱۸ برداشته نمی‌ شد تا کنون حتی رد کوچکی از بناهای تاریخی برای نسل ما باقی نمانده بود. نه از اهرام مصر خبری بود، نه از تخت جمشید. کلسئوم را کسی نمی شناخت. اگرچه این اتفاق ممکن است دیر یا زود برای آیندگان ما رقم بخورد. اگر چنان که باید اهمیت و ارزش حفظ بناهای تاریخی را ندانیم. اگر همچنان موجبات پیشرفت رشته مرمت و احیای بناهای تاریخی را فراهم نیاوریم.

هیچ تضمینی باقی نخواهد ماند که آیندگان، دختران و پسران ما فرزندان دور ما تصویر یا خاطره‌ ای از تخت جمشید ها و مساجد و کلیسا ها و شاهکار های معماری گذشتگان به یاد بیاورند. مرمت بناهای تاریخی عشق است. عشقی که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده و حال ما آن را همچون میراثی گرانبها و گنجی غیر قابل قیمت‌ گذاری در سینه نهفته داریم و باید از آن پاسداری کنیم.

مرمت بناهای تاریخی ، ادای دینی عاشقانه به میراث گذشتگان

مرمت و احیای بناهای تاریخی اما تنها اقدام های خود سرانه و خودخواهانه برای زندگی بخشیدن اجباری به بناها و میراث تاریخی نیست. بلکه می بایست با شناخت کامل و واقعی از اثر با توجه به پتانسیل های موجود در آن با توجه به انرژی و توان هر بنا به آن اجازه بدهیم تا سیر طبیعی نزولی خود را طی کرده و یا به آن عمری دوباره بخشیم. آن را از نو بسازیم. و یا حتی آن را محکم و پابرجا سر جای خود حفظ کنیم این تصمیم تنها با شناخت هر بنا و با شناخته هر سایت و با شناخت منظر فرهنگی مورد نظر که بنای تاریخی در آن قرار دارد میسر خواهد شد. به هر ترتیب آنچه که ضرورت دارد این است که نسل ما اهمیت مرمت و احیای بناهای تاریخی را به خوبی شناخته و درک کنند.

همه می دانیم که جهان تمامی تجربه های اقتصادی و اجتماعی را پشت سر گذاشته و به حد اعلای از پیشرفت تکنولوژی دست یافته است. اما هم چنان سفر کردن، مسافرت و مهاجرت از نیازهای غریزی انسان است. گویی انسان به طور غریزی مشتاق است تا از سرزمینی که در آن زندگی می کند پا فراتر نهاده و این ماجراجویی را با خود به شهرها و کشورهای دورتر ببرد. گردشگری می ‌تواند در سراسر جهان به یک صنعت بزرگ مهم و پر رقابت بدل شود.

به شرط آنکه ما ایرانیان نیز به این مهم دست یابیم و بناها و میراث تاریخی اجدادمان را که هویت، فرهنگ، علم هنر و عشق ما ایرانیان در آن نهفته است را پاس بداریم. با مرمت و احیای بناهای تاریخی ، مرمت و احیای فرهنگ ها و مناسبت های تاریخی این زمینه را برای خود و کشورمان فراهم آوریم تا این میراث عظیم را به رخ جهانیان بکشیم.

پیشنهاد می شود: حفاظت و مرمت خانه تارخی ظهیرالاسلام به کجا رسید؟

انواع شیوه های مرمت و احیا بنا های تاریخی

واژه مرمت خود به معنی تعمیر کردن آمده است، اما هدف و غایت رشته تحصیلی مرمت و احیا بنا های تارخی که یکی از شاخه ها و گرایش های رشته معماری است، تنها تعمیر بناهای فرسوده نمی باشد. بلکه هدف و غایت این رشته باز بخشیدن روح و زندگی به بنا ها و محوطه های تاریخی با توجه به نیاز ها و پتانسیل های هر کدام می باشد. برای این که بتوانیم به صورت ساده و ابتدایی توضیحی در خصوص انواع شیوه های مرمت و احیا بنا های تاریخی ارائه کنیم، بایستی به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 • احیا
 • ابقا
 • تعمیر
 • مرمت
 • حفاظت
 • مراقبت
 • نوسازی
 • باز سازی
 • باز زنده سازی
 • حفاظت شهری
 • دوباره سازی
 • تجدید حیات شهری
 • انطباق و به روز آوری
 • نو شدن
 • نوسازی
 • آناستیلوزی
 • و غیره.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms