مرمت خانه تاریخی ظهیرالاسلام در چه حالی است؟

خانه ظهیرالاسلام

وضعیت مرمت خانه تاریخی ظهیرالاسلام

مرمت خانه‌ قدیمی ظهیرالاسلام در حال انجام است ولو اینکه سرعت آن کُند است، با ابن وجود به دور حیاط و محوطه این خانه با ارزش تهران، دیوار های آجری کشیده شده است. همچنین کارگران در داخل این بنای قاجاری در میان دوربین‌ های مداربسته مشغول مرمت و کار هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، خانه ظهیرالاسلام خانه‌ای مسکونی است مربوط به دوره قاجار و در مرکز شهر تهران، در نزدیکی میدان بهارستان، خیابان هدایت واقع شده‌ است. البته در اقدامی پرسش ‌برانگیز این بنا دو بار در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است. خانه ظهیرالاسلام سال ۱۳۹۳ به ثبت ملی رسید اما این ثبت تغییری در اوضاع این خانه ایجاد نکرد زیرا نام این خانه در هنگام ثبت ملی به نام خانه سردار تنکابنی ذکر شده و بنا شماره ثبت دریافت نکرد. با این وجود این اثر در بار دوم در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ با شمارهٔ ثبت ۳۱۰۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه ظهیرالاسلام

خانه ظهیرالاسلام عمارتی از دورهٔ قاجار است. این عمارت از آن جهت که خانهٔ مسکونی یکی از سران مشروطه بوده و با توجه به آنکه نمونه‌ای کم‌نظیر و کامل از بناهای مسکونی دورهٔ قاجار است و از آنجا که این بنا مبین تحول در بناهای کوشکی دورهٔ قاجار و تلفیق با معماری اروپایی است، ارزشهایی را برای بنا به‌دنبال دارد.

طبق مطالعات، این بنا فاقد لوح یا کتیبه‌ای است که تاریخ ساخت آن را مشخص کند، ولی با توجه به تلفیق معماری بومی و غربی و سقف شیروانی این خانه گواه بر این است که این کوشک متعلق به اواخر دورهٔ ناصرالدین شاه است. مساحت خانهٔ منسوب به «سپهبد تنکابنی» مشهور به «ظهیرالاسلام»، حدود ۲۲۰۰ متر مربع زیربنا با ساختمانی ۲۲۰ مترمربع در دو طبقه شامل یک طبقه زیرزمین و یک طبقه همکف است که در دورهٔ قاجار ساخته شده‌است.

پیشنهاد می شود: مسجد جامع اردستان 

مالکیت بنا به‌طور خصوصی در دست سازمان تأمین اجتماعی است و سال ۹۶ مرحوم سیدتقی نوربخش – مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی دربارهٔ وضعیت این خانه عنوان کرده بود که عملیات ساختمانی و مرمت این خانه تاریخی شروع شده و ما برای آن بوجه هفت میلیارد تومانی اختصاص داده‌ایم تا به صورت یک مرکز فرهنگی به بهره‌برداری برسد و سال (۱۳۹۶) این خانه بازسازی شده و به بهره‌برداری می‌رسد که تا این تاریخ یعنی اسفند ۹۷ این بهره‌برداری صورت نپذیرفته است.

همچنین علی‌محمد سعادتی – شهردار منطقه ۱۲ شهرداری تهران نیز چندی قبل در گفتگو با رسانه‌ها درباره بازسازی خانه ظهیرالاسلام عنوان کرده بود که فرایند مرمت این بنا در محیط پیرامونی و داخل ساختمان آغاز شده است. ابتدا قرار بود این ساختمان از سوی مالک تخریب شود که این اتفاق نیفتاد و با هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی میراث فرهنگی، مشکلاتی که بین مالک و میراث بود حل شده است و از تخریب این بنای تاریخی جلوگیری شد. وی درباره کُند بودن فرایند مرمت ساختمان ظهیرالاسلام نیز توضیح داد: این ساختمان در تملک سازمان تأمین اجتماعی است و برای تصمیم‌گیری این سازمان جهت جمع‌بندی و بازسازی بنا، مدتی زمان برد که طبیعی است روند بازسازی ساختمان کند شود. البته زمانی که سازمان تأمین اجتماعی به جمع‌ بندی نرسیده بود، ما اقدامات حفاظتی از بنا را انجام دادیم و اکنون کارگاه‌ بازسازی ساختمان ظهیرالاسلام فعال است.

مشخصات خانه تاریخی قاجاری

همانطور که گفته شدخانه «ظهیرالاسلام» در مرکز شهر تهران و در نزدیکی میدان بهارستان، خیابان هدایت قرار دارد و مربوط به دوره «قاجار» است. این خانه در سال ۱۳۹۳ ثبت ملی شده است و میراث تاریخی باارزشی محسوب می‌شود. گذر زمان موجب فرسودگی و تخریب بخش‌هایی از آن شده بود که به همت مسئولان سازمان «تأمین اجتماعی» این خانه در حال مرمت و بازسازی است. «محمد جعفریان» معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی از پایان عملیات مرمت این بنای ملی تا پایان سال خبر می‌ دهد و می‌گوید: «این ملک در تملک سازمان تأمین اجتماعی است و این سازمان ۵ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت خانه ظهیر الاسلام اختصاص داده و مرمت بنا زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی انجام می‌شود.»

خانه ظهیرالاسلام ۲۸۰۰‌متر مریع وسعت دارد و تا پیش از تملک آن از سوی سازمان تأمین اجتماعی در سال ۱۳۹۳، به محلی برای‌‌‌ تردد کارتن‌خواب‌ها و معتادان تبدیل و خسارت‌های سنگینی به آن وارد شده بود. به گفته جعفریان قرار است پس از پایان مرمت، این ملک به‌عنوان موزه تأمین اجتماعی و کتابخانه‌ای محلی در اختیار بازنشستگان تأمین اجتماعی قرار بگیرد تا اوقات خوبی را در آن بگذرانند.

تصاویر خانه ظهیر الاسلام

در ادامه پیشنهاد می کنیم به تصاویر زیبایی از خانه تاریخی ظهیرالاسلام تهران در مراحل مرمتی و قبل و بعد مرمت توجه کنید. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید، از شما سپاس گزاریم.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms