مرمت بقعه مالک سنقر پس از چهار دهه آغاز شد

مرمت بقعه مالک سنقر

رئیس اداره میراث فرهنگی سنقر و کلیایی از مرمت بنای تاریخی بقعه مالک سنقر در استان کرمانشاه پس از چهار دهه خبر داد. داریوش فرمانی با اشاره به اهمیت بنای تاریخی بقعه مال، اظهار کرد: با توجه به اینکه آخرین بار سال ۱۳۵۹ کار مرمتی روی این بنای تاریخی انجام گرفته بود، به علت گذشت زمان و فرسودگی بنا، سال گذشته برای مرمت و بازسازی آن اعتبار اختصاص دادیم.

وی تصریح کرد: هرچند طبق برنامه ‌ریزی ‌ها قرار بود اواخر سال گذشته با بهتر شدن شرایط جوی عملیات مرمتی این بنا را آغاز کنیم، اما متاسفانه عدم به موقع تخصیص اعتبارات و شیوع بیماری کرونا باعث شد که نتوانیم این پروژه را در زمان مقرر اجرا کنیم. رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه افزود: پس از رفع موانع توانستیم از حدود یکی دو ماه پیش عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی را پس از گذشت ۴۰ سال آغاز کنیم.

وی تاکید کرد: در این مرحله مرمت گنبد، نم زدایی و بندکشی دیوارها، مرمت بخش هایی از سردابه داخل بنا، تعویض ناودانی ها و موارد دیگر در دستور کار قرار گرفت. فرمانی از اتمام عملیات مرمت و بازسازی این بنای ارزشمند تاریخی خبرداد و اعلام کرد: در این مرحله حدود ۴۳۰ میلیون ریال برای مرمت بنا صرف شد و در صورتی که اعتبار جدیدی تخصیص پیدا کند، یک مرحله دیگر مرمت و بازسازی آن را اجرایی خواهیم کرد.

معرفی بقعه مالک سنقر کرمانشاه

آرامگاه مالک سنقر معروف به بقعه مالک سنقر آرامگاهی در شهر سنقر از توابع استان کرمانشاه است. این آرامگاه هشت ضلعی، دو قسمت دارد. قسمت فوقانی که از آجر ساخته شده و سردابه که از سنگ ‌های تراش خورده ساخته شده ‌است. قدمت آرامگاه مالک تاکنون مشخص نشده ‌است. اما در منابع متعددی قدمت این بنا مربوطه به سه دوره معرفی شده است:

  • دوره‌ سلجوقیان
  • ایلخانان
  • تیموریان.

هویت صاحب آرامگاه مالک مشخص نیست. برخی به اشتباه صاحب را آرامگاه را مالک اشتر دانسته ‌اند. برخی دیگر نیز این فرض را مطرح کرده‌ اند که فردی به نام سنقر که حاکم شهر سنقر بوده در این مکان دفن شده ‌است. اما برای تایید و یا تکذیب هر یکی از این فرایض نیاز به بررسی و مطالعات بیشتر می باشد.

معماری آرامگاه سلطان سنقر

بقعۀ مالک به صورت یک برج بر روی تپه ‌ای در مرکز شهر سنقر قرار دارد. بنای آرامگاه هشت ضلعی است و گنبدی آجری دارد. هر ضلع بنا ۳/۵ متر طول دارد. در طبقۀ پايين ساختمان سردابه‌ ای هشت ضلعی وجود دارد که پوشش آن گنبدی است. بخش تحتانی آرامگاه يعنی سردابه با سنگ‌های تراشیده و بخش فوقانی آن با آجر ساخته شده ‌است. در هر یک از اضلاع ساختمان، طاق‌ نمایی با قوس جناغی قرار دارد. در داخل این طاق‌ نما ها تزئینات آجرکاری دیده می‌ شود و لچکی طاق ‌نماها نیز با کاشی‌ های فیروزه ‌ای رنگ تزئین شده‌است.

آرامگاه مالک هم ‌اکنون دارای یک در ورودی به طبقه فوقانی است و راهی به طبقۀ زیرین یا سردابه در آن مشاهده نمی ‌شود. در سردابه از سال ۱۳۵۹ به بعد بسته بوده و ورود به آن امکان ‌پذیر نیست. گفته می‌ شود که دو طبقۀ دیگر در زیر طبقۀ فوقانی مقبره قرار دارد و آرامگاه در مجموع از سه طبقه تشکیل شده‌ است، که طبقۀ آخر آن به سردابه می ‌رسد که راه آن در طبقه فوقانی قرار دارد. این راه به صورت یک دریچۀ مربع شکل به سمت پایین است و پله‌های طولانی به سمت طبقۀ میانی و سردابه ادامه دارد. هم‌اکنون به دلایل مختلف راهی وجود ندارد یا اینکه امکان عبور از آن دریچه یا پله‌ها به دلیل فرسایش دیواره‌ها و پله‌ها وجود ندارد. خوشبختانه مرمت و احیای بنای تاریخی بقعه مالک سنقر آغاز شده است. در ادامه تصاویر زیبایی از این بنا را مشاهده کنید.

آرامگاه-مالک-سنقر-کرمانشاه

 

پیشنهاد می شود: مرمت بناهای تاریخی ادای دینی عاشقانه به میراث گذشتگان

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms